Jako první jsme navštívili oddělení pro odběr krevních destiček (trombocytů), které se separují od ostatních krevních složek. Od vrchní sestry jsme se dozvěděli, jak daná metoda probíhá, kdo je vhodný dárce a jak jsou tito dárci odměněni. Studenti měli na konci dostatek času na otázky, které je k dané problematice zajímaly.
Další částí programu byla návštěva transfúzního oddělení, kde jsme již mohli vidět zpracování odebrané krve a plazmy. Viděli jsme chladící jednotky, kde se krev uchovává i mrazící desky, které ji zamrazí. Na vlastní oči jsme viděli již odseparované trombocyty. Také jsme se dozvěděli další zajímavosti, kdo je a není vhodným dárcem.
Jako třetí a zároveň poslední část programu bylo mikroskopování trofických pojiv. Zjistili jsme se co to jsou T a B lymfocyty a jaký je mezi nimi rozdíl, jak vypadá pod mikroskopem zdravý a nefunkční erytrocyt (červené krvinky) a viděli jsme také obraz akutní leukemie. Paní doktorka nám poté podrobně popsala odběr kostní dřeně. Na konci jsme se dozvěděli statistiky nakažených, uzdravených, ale také lidí, kteří tuto chorobu bohužel nepřežili.
Z nemocnice jsme někteří odcházeli s pocitem úzkosti a s myšlenkou, kdy jsme byli naposledy na preventivní prohlídce. Celkově bych ale exkurzi zhodnotila velmi kladně. Všem studentům přišla přínosná a spoustu věcí se naučili. Myslím si, že dokonce někteří přemýšlí o darování krve či kostní dřeně.
Kristýna Pretschová