Kniha Čarovná Praha
V listopadu 2021 se naší škole věnuje pár stránek v nově vydané knize Čarovná Praha.
Prezentace na webu stredniskoly.cz
Časopis: PSYCHOLOGIE
- Článek: 10 důvodů proč studovat na ACGA - strana 1
Časopis: RODINA & ŠKOLA
- Článek: 10 důvodů proč studovat na AMAZONu - strana 1
- Časopisy Portálu
- Článek v sekci ...pro rodiče budoucích primánů - strana 1 a strana 2
Cizinky studující na Anglicko-českém gymnáziu AMAZON v médiích
Krajské listy: ROZHOVOR
,,Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého." Tak zní motto Anglicko-českého gymnázia Amazon, na němž bude brzy maturovat i prezidentova dcera Kateřina Zemanová. Zeptali jsme se, jak jí to ve škole jde.
Zahájení školního roku 2013-14
Prezident České republiky zahájil školní rok 2013-14 na Anglicko-českém gymnáziu AMAZON
- Tisková zpráva ze zahájení školního roku 2013-14 v ČJ
- Tisková zpráva ze zahájení školního roku 2013-14 v AJ
- ČTK, ČT24, iDNES.cz, Aktualne.cz, Blesk, Novinky.cz, Denik.cz píší o zahájení školního roku 2013-14
NOZOMI KIRIBUCHI - Nagano jim změnilo život!
Studenti čtou a píší noviny - podzim 2011
Přečtěte si nejlepší práce středních škol přihlášených do projektu MF DNES. Studenti se učí pracovat s novinami a mohou vyjádřit své názory v deníku MF DNES i na portále iDNES.cz.
praha.blog.iDNES.cz
Na blogu jsou zveřejňovány studentské příspěvky ke třem aktuálním tématům.
- TÉMA: střet kultur, tolerance
- TÉMA: škola – inspirace nebo instituce?
- TÉMA: zlepšováky a příroda
Studenti, kteří reprezentovali školu: Růžičková, Vukanovic, Uhlík, Berdarová, Filipová, Kyzeková, Mrázová, Zítková, Jakoubková.
Úspěšní studenti v médiích
Zatím tu naproti mně sedí dvě studentky. Obě mluví výborně česky, ale jejich jména jsou tak složitá, že se mi raději podepisují na papír, abych je nespletl.
„Když jsem u nového doktora, tak pokaždé slyším: Prosím, slečna Sch... sch..., dokud se neozvu, že jsem to já,“ říká se smíchem osmnáctiletá studentka z Ruska Elizaveta Shvachko (čtěte Švačko). Vedle ní sedí její spolužačka Helene Nguyen Ngoc Anh. Na ní je na první pohled vidět, že není Češka, ale i pro ni je čeština druhou mateřštinou. I ona mluví perfektně. Studují Anglicko-české gymnázium Amazon v Praze, kde mají mimo jiné semináře rétoriky. A přednes mají lepší než já, rodilý Čech. Podle vyučujících jsou nadprůměrně inteligentní s předpoklady úspěšné a zajímavé kariéry. Elizaveta sní o moderování, Helene láká design.
Budoucí elita českého národa? Možná. Na západ od našich hranic je to přece naprosto běžné. I u nás cizinců přibývá, podle posledních údajů ministerstva vnitra jich v Česku žije skoro půl milionu. A mezi nimi dost mladých, které nerozeznáte od rodilých mluvčích, mají ambice i talent a ještě navíc vůli něco skutečně dokázat. Cizinci jsou dravější „V každé třídě máme několik zahraničních studentů, převážně asijského a slovanského původu,“ říká Veronika Šulcová, učitelka, která má Elizavetu i Helene ve své třídě. Někteří tu prošli už základní školu, jiní s češtinou začínají od nuly, protože se přistěhovali teprve nedávno, v obou případech se od českých studentů přístupem ke studiu liší: „Hlavně ti z Asie jsou daleko cílevědomější a více si uvědomují důležitost vzdělání,“ tvrdí Šulcová.
Elizavetu, která se sem z Ruska s rodiči přistěhovala v sedmi letech, kromě moderování láká i divadlo, tedy obory, kde se bez perfektní češtiny neobejde. Ale osvojila si ji rychle. „Někdy jsem cítila, že je moje řeč, artikulace a výslovnost více sledována a zkoumána, což mě svým způsobem donutilo na sobě více pracovat,“ praví mladá Ruska jako kniha, vždyť přece mluví do novin. V moderování vyhrála celostátní školní soutěž a získala tak možnost vyzkoušet si práci v Českém rozhlasu nebo v dětských pořadech v televizi.
I Helene, která je v Česku od šesti let a chtěla by studovat design interiérů, už je úspěšná. Ráda fotografuje a zřejmě velice dobře. „Teď bych měla mít jednu menší výstavu,“ říká trochu tajemně, „a pak ještě jednu větší v Paláci Akropolis. V lednu pak něco v jednom americkém časopisu,“ říká jakoby nic. Dříve žila s rodiči v Liberci, tu a tam si prý vyslechla nějakou tu poznámku na svůj exotický vzhled. Od té doby, co bydlí v Praze, s tím problémy nejsou. „Spíš je to moje přednost a velká výhoda,“ myslí si.
Obě si umějí představit, že by mohly žít i kdekoli jinde na světě. A k případnému českému občanství přistupují prakticky: „Hodilo by se při cestování po Evropské unii,“ říká Elizaveta. Stále se cítí víc jako Ruska než Češka. A Helene zase jako Vietnamka. Kořeny se zkrátka nezapřou.