Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young. - Henry Ford

Vyhledávání
10 důvodů, proč studovat na Amazonu

Píší o nás

Kniha Čarovná Praha

V listopadu 2021 se naší škole věnuje pár stránek v nově vydané knize Čarovná Praha.

Prezentace na webu stredniskoly.cz

Střední školy 

Časopis: PSYCHOLOGIE

  • Článek: 10 důvodů proč studovat na ACGA - strana 1

Časopis: RODINA & ŠKOLA

Cizinky studující na Anglicko-českém gymnáziu AMAZON v médiích

Krajské listy: ROZHOVOR

,,Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého." Tak zní motto Anglicko-českého gymnázia Amazon, na němž bude brzy maturovat i prezidentova dcera Kateřina Zemanová. Zeptali jsme se, jak jí to ve škole jde.

Zahájení školního roku 2013-14

Prezident České republiky zahájil školní rok 2013-14 na Anglicko-českém gymnáziu AMAZON

NOZOMI KIRIBUCHI - Nagano jim změnilo život!

Studenti čtou a píší noviny - podzim 2011

Přečtěte si nejlepší práce středních škol přihlášených do projektu MF DNES. Studenti se učí pracovat s novinami a mohou vyjádřit své názory v deníku MF DNES i na portále iDNES.cz.
praha.blog.iDNES.cz
Na blogu jsou zveřejňovány studentské příspěvky ke třem aktuálním tématům.

  1. TÉMA: střet kultur, tolerance
  2. TÉMA: škola – inspirace nebo instituce?
  3. TÉMA: zlepšováky a příroda

Studenti, kteří reprezentovali školu: Růžičková, Vukanovic, Uhlík, Berdarová, Filipová, Kyzeková, Mrázová, Zítková, Jakoubková.

Úspěšní studenti v médiích

Zatím tu naproti mně sedí dvě studentky. Obě mluví výborně česky, ale jejich jména jsou tak složitá, že se mi raději podepisují na papír, abych je nespletl.
„Když jsem u nového doktora, tak pokaždé slyším: Prosím, slečna Sch... sch..., dokud se neozvu, že jsem to já,“ říká se smíchem osmnáctiletá studentka z Ruska Elizaveta Shvachko (čtěte Švačko). Vedle ní sedí její spolužačka Helene Nguyen Ngoc Anh. Na ní je na první pohled vidět, že není Češka, ale i pro ni je čeština druhou mateřštinou. I ona mluví perfektně. Studují Anglicko-české gymnázium Amazon v Praze, kde mají mimo jiné semináře rétoriky. A přednes mají lepší než já, rodilý Čech. Podle vyučujících jsou nadprůměrně inteligentní s předpoklady úspěšné a zajímavé kariéry. Elizaveta sní o moderování, Helene láká design.

Budoucí elita českého národa? Možná. Na západ od našich hranic je to přece naprosto běžné. I u nás cizinců přibývá, podle posledních údajů ministerstva vnitra jich v Česku žije skoro půl milionu. A mezi nimi dost mladých, které nerozeznáte od rodilých mluvčích, mají ambice i talent a ještě navíc vůli něco skutečně dokázat. Cizinci jsou dravější „V každé třídě máme několik zahraničních studentů, převážně asijského a slovanského původu,“ říká Veronika Šulcová, učitelka, která má Elizavetu i Helene ve své třídě. Někteří tu prošli už základní školu, jiní s češtinou začínají od nuly, protože se přistěhovali teprve nedávno, v obou případech se od českých studentů přístupem ke studiu liší: „Hlavně ti z Asie jsou daleko cílevědomější a více si uvědomují důležitost vzdělání,“ tvrdí Šulcová.

Elizavetu, která se sem z Ruska s rodiči přistěhovala v sedmi letech, kromě moderování láká i divadlo, tedy obory, kde se bez perfektní češtiny neobejde. Ale osvojila si ji rychle. „Někdy jsem cítila, že je moje řeč, artikulace a výslovnost více sledována a zkoumána, což mě svým způsobem donutilo na sobě více pracovat,“ praví mladá Ruska jako kniha, vždyť přece mluví do novin. V moderování vyhrála celostátní školní soutěž a získala tak možnost vyzkoušet si práci v Českém rozhlasu nebo v dětských pořadech v televizi.

I Helene, která je v Česku od šesti let a chtěla by studovat design interiérů, už je úspěšná. Ráda fotografuje a zřejmě velice dobře. „Teď bych měla mít jednu menší výstavu,“ říká trochu tajemně, „a pak ještě jednu větší v Paláci Akropolis. V lednu pak něco v jednom americkém časopisu,“ říká jakoby nic. Dříve žila s rodiči v Liberci, tu a tam si prý vyslechla nějakou tu poznámku na svůj exotický vzhled. Od té doby, co bydlí v Praze, s tím problémy nejsou. „Spíš je to moje přednost a velká výhoda,“ myslí si.

Obě si umějí představit, že by mohly žít i kdekoli jinde na světě. A k případnému českému občanství přistupují prakticky: „Hodilo by se při cestování po Evropské unii,“ říká Elizaveta. Stále se cítí víc jako Ruska než Češka. A Helene zase jako Vietnamka. Kořeny se zkrátka nezapřou.

Zpět na stránku O škole
  • British Council
  • AIESEC
  • Europass
  • Financován Evropskou unií
  • UNICEF
  • ADRA
  • The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation, o.p.s.
Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše