Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young. - Henry Ford

Vyhledávání
10 důvodů, proč studovat na Amazonu

Projektové aktivity

HOMELAND HEARTS - 2018

Téma projektu

Osudy lidí, kteří se z nejrůznějších důvodů (práce, rodina, vztahy, válka, náboženství, politika…) přestěhovali ze své rodné země – ať už do ČR nebo kamkoliv jinam.

Každá skupina si vybere jednoho člověka, jehož příběh zpracuje libovolnou uměleckou formou (film, videoklip, divadlo, komiks, fotoreportáž…) a v textové formě „handbooku“.

Inspirováno projektem DRUHÝ ŽIVOT

Výstava Druhý život, 4. – 22. 4. 2018

Švýcarská konfederace od počátku svého vzniku ve 13. století přijímala exulanty, kteří se ve své původní vlasti cítili ohrožení. Dnes tvoří přistěhovalci 25% obyvatel Švýcarska. Po roce 1968 zde nalezlo útočiště přes 13.000 Čechů a Slováků, kteří sem uprchli po vojenské okupaci ČSSR zeměmi Varšavské smlouvy, která drasticky ukončila obrodný proces Pražské jaro. U příležitosti padesátého výročí této události, které si připomeneme 21. 8. 2018, připravilo Švýcarské velvyslanectví v České republice projekt Druhý život. Jeho páteř tvoří putovní výstava portrétů, na nichž česko-švýcarská fotografka Iren Stehli zachytila 25 česko- slovenských emigrantů, kteří svůj druhý domov nalezli právě ve Švýcarsku. Výstava bude postupně probíhat v Praze, Zlíně, Brně a Plzni a doprovodí ji katalog a dokumentární snímek švýcarské režisérky a absolventky pražské FAMU Fiony Ziegler.

Senior 4A Beta

Spolupráci na projektu jsme dohodli s občanem Spojených států amerických, panem Blakem Wittmanem. Pan Wittman se narodil v Californii, jjiž jako mladý přemýšlel o cestování, a když přišel ten správný čas, odjel do Evropy. Žil v Rakousku, kde vyučoval alpské lyžování v Holandsku, a poté v České republice. Působil v mnoha firmách na nejvyšších pozicích, mimo jiné pracoval v irské headhuntingové firmě SpenglerFox, ze které když později odešel, založil s kolegy vlastní firmu Goodcall na hledání uchazečů na vhodné pracovní pozice. Pan Wittman je Business Advisory Board Member na University of New York. Výčet jeho funkcí a aktivit je opravdu rozsáhlý, v dokumentu bude plně popsán. Hovoří plynně česky, německy a anglicky. Má ženu Janu a dva syny.

handbook

Příběh Blakea WittmanaPřehrát video

Senior 4B Alfa

Pro náš projekt Homeland Hearts jsme se rozhodly zpracovat příběh dvou sester Vítězslavy a Anděly Skalických. Tyto dvě Češky se v době bídy v Čechách na doporučení ostatních rozhodly emigrovat na Ukrajinu do oblasti Kyjeva. Přestože se přestěhovali kvůli špatným životním podmínkám, které byly v Čechách, byly nucen ypřes rok žít v zemnicích a v hladomoru. V roce 1945 jim bylo generálem Svobodou nabídnuto se vrátit zpět do Čech. Tento příběh nás oslovit natolik, že jsme se se skupinou shodly ho pojmout formou filmu.

handbook

Příběh sester SkalickýchPřehrát video

Senior 4C Beta

Pro náš projekt jsme si vybrali Aničky Adamcové velmi blízkého spolužáka jménem Ify Nsoha, který pochází z Afriky. Věkově je nám velmi blízko, a tak byl pro nás rozhovor s ním velmi zajímavý. Snažily jsme se zjistit co nejvíce o jeho životě. Sdělil nám mnoho zajímavých informací od každodenních aktivit až po zajímavý příběh, jak se vlastně dostal do České Republiky. Také jsme se dozvěděli, jak si představuje svou budoucnost. Vysvětlit nám, jek je jeho kultura o hodně rozdílná oproti té české, ale i přesto pro něj český způsob života není problémem a Česká Republika se stala jeho druhým domovem. Naším výstupním projektem je video.

handbook

Příběh Ifyho NsohyPřehrát video

3B Alfa

Projekt Homeland Hearts jsme se rozhodli pojmout formou videa. Zpracovali jsme život nevlastního otce jedné dívky z naší skupiny. Video je převážně kreslené, doplněné o fotky a mluvený komentář, vypráví Ivanův příběh o tom, jak v 80. letech odešel do Austrálie, ve videu jsou zpracovány jeho začátky na druhém konci světa, jeho pocity z nového domova, zjistili jsme, zdali by se rád vrátil žít zpět do Česka, co mu nejvíce chybí a co naopak vůbec nepostrádá, dozvěděli jsme se, jaké to bylo být bez rodiny. Odtajnili jsme, proč si vybral zrovna Austrálii a jestli by v dnešní době zvolil něco jiného. Srovnali jsme Austrálii s Českou republikou, zmínili zajímavé informace o obou státech. Probrali, kolik lidí z České republiky emigrovalo do Austrálie, co všechno taková emigrace obnáší, probrali všechny výhody a nevýhody. Ale hlavně jsme se dozvěděli, zdali se i po tolika letech prožitých v Austrálii stále považuje za Čecha, nebo spolu s australským občanstvím přijal i australskou národnost.

handbook

Příběh IvanaPřehrát video

3C Beta

Osmanyho Laffitu jsme si vybrali z důvodu jeho zajímavého příběhu a naší lásky k módě. Narodil se v hlavním městě Kuby, Havaně, ale poté se odstěhoval do Československa z důvodu jeho homosexuální orientace, která na Kubě není akceptována. Je uznávaným českým módním návrhářem, který se zúčastnil přehlídek po celém světě. V Česku je proslavený hlavně jeho domácím mazlíčkem, tygrem Bagheerou, který mu ale před pár měsíci zemřel.

handbook

Příběh Osmanyho LaffityPřehrát video

2B Alfa

Projekt skupiny Gama ze třídy SO2B pojednává o Josefu Jelenovi, který za dob Československé socialistické republiky emigroval do zahraničí s cirkusem. Hlavním důvodem bylo vyhnutí se vojně. Do Čech se navrátil po Sametové revoluci a dodnes zde žije. Je držitelem trojího občanství. Jeho příběh je zpracován formou komiksu.

handbook

Příběh Jirky JelenaProhlédnout komiks

Zpět na stránku Reportáže studentů
  • British Council
  • AIESEC
  • Europass
  • Financován Evropskou unií
  • UNICEF
  • ADRA
  • The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation, o.p.s.
Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše